Toprağın Verimliliği İçin En Önemli Etken Toprak Tahlili
Toprak mahsullerinin verimliliği için en önemli etkenin toprak tahlili olduğunu söyleyen Dr. Betül Bayraklı, “Toprak mahsullerinin yetiştirilmesi için en önemli iş toprak tahlilidir. Topraktan alınan numunede tahlil sonucu hangi mineralden ne kadar var, eksikler nelerdir sorularına cevap bulduktan sonra o toprağa uygun tarım ürününün yetiştiriciliği başlanır. Toprak numunesinin gerekliliği; fazla gübre atılırsa paramızın boşa gideceği, fazla gübre toprağın yapısını bozacağı, hangi gübreyi kullanacağımızı bilmemiz ve hangi toprağa ne kadar gübre atılacağı bilinmesi için yapılır.” 
Toprak numunesinin ne zaman ve nerelerden alınacağına da değinen Dr. Bayraklı, “Toprak numunesinin en ideal alınma zamanı sonbahardır. Hasattan hemen sonra alınması daha uygundur. Toprak numunesi çamurlu yerlerden, su birikintisinin olmadığı, çit ve yol kenarlarından olmaması, gübre ve kemre atıklarının altından ve yakınından alınmaz. Toprak numunesi, tarlanın doğal bir kısmından kürek ile alınarak poşet içerisinde muhafaza edilerek, en yakın laboratuvarda incelenmesi ve sonucunun çıkması sağlanır.” şeklinde bilgilendirdi.
Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen ise “Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürülüğünü yürüttüğüm alanda değerli basınımızın karşısında çiftçi kardeşlerimize, öğrencilere ve daire amirlerine konularında uzman olan panel başkanı Prof. Dr. Tayfun Aşkın, Doç. Dr. Kürşat Korkmaz, Doç. Dr. Ceyhan Tarakçıoğlu ve Dr. Betül Bayraklı’ya bu güzel bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen, bu tür çiftçileri bilgilendirme seminer ve panellerin sık sık yapılacağını da hatırlatarak, her şeyin en güzelini yapmak için çalışacaklarını belirtti.